کتاب خواندن و قصه گویی برای نوزادان و کودکان – مناسب برای 0-6 سال

0

کتاب خواندن و قصه گویی برای نوزاد و کودک، رشد مغز و تخیل را تقویت می کند، زبان و احساسات را توسعه می دهد و روابط را تقویت می کند.

گاهی اوقات می توانید بخوانید و گاهی می توانید به کتاب های مصور نگاه کنید، آهنگ بخوانید یا داستان هایی از فرهنگ خود بگویید.

نوزادان و کودکان خردسال اغلب از کتاب ها، آهنگ ها و داستان هایی با قافیه، ریتم و تکرار خوب لذت می برند.

همیشه زمان خوبی برای خواندن یک کتاب یا داستان است! سعی کنید هر روز حداقل یک کتاب یا داستان بخوانید.

چرا خواندن برای نوزادان و کودکان خردسال مهم است؟

داستان خواندن، صحبت کردن و آواز خواندن هر روز به رشد کودک شما کمک می کند.

روند خواندن داستان برای کودک باید به چه صورت باشد؟

به کودک خود کمک کنید تا صداها، کلمات و زبان را بشناسد و مهارت های سواد آموزی اولیه را توسعه دهد.

یاد بگیرد که برای کتاب ها و داستان ها ارزش قائل شود.

تخیل فرزندتان را برانگیخته و حس کنجکاوی را تحریک کنید.

به رشد مغز فرزندتان، توانایی تمرکز، مهارت های اجتماعی و مهارت های ارتباطی کمک کنید.

به فرزندتان کمک کنید تفاوت بین «واقعی» و «خیال» را بیاموزد.

به کودک خود کمک کنید تا رویدادهای جدید یا ترسناک و احساسات قوی همراه با آن ها را درک کند.

به فرزند خود کمک کنید تا در مورد جهان، فرهنگ خود و سایر فرهنگ ها بیاموزد.

خواندن داستان با فرزندتان به این معنا نیست که باید از روی کتاب بخوانید؛ فقط با نگاه کردن به کتاب ها با فرزندتان و صحبت در مورد آن ها می توانید یک قصه گو و الگوی خوبی برای استفاده از زبان و کتاب باشید. فرزند شما با تماشای شما که کتابی را به روش درست در دست گرفته اید و نحوه حرکت شما، کتاب را با ورق زدن آرام صفحات می بیند.

قصه گویی برای کودکان

خواندن داستان با کودکان برای بزرگسالان نیز فوایدی دارد. زمان خاصی که با هم برای مطالعه می گذرانید باعث ایجاد پیوند می شود و به ایجاد رابطه شما با فرزندتان کمک می کند.

شما می توانید هر چه زودتر برای کودک خود خواندن را با صدای بلند شروع کنید؛ هر چه زودتر بهتر. کودک شما عاشق این است که در آغوش شما گرفته شود، به صدای شما گوش دهد، قافیه و ریتم را بشنود و به تصاویر نگاه کند.

داستان سرایی و ترانه

خواندن تنها راه کمک به رشد زبان و سواد کودک شما نیست.

گفتن داستان، آواز و شعر خواندن با هم نیز فعالیت هایی عالی برای مهارت های سواد آموزی اولیه است و احتمالاً فرزند شما در همان زمان بسیار سرگرم خواهد شد. گاهی ممکن است کودک شما از این فعالیت ها بیشتر از خواندن لذت ببرد.

شما و فرزندتان ممکن است دوست داشته باشید داستان های خود را بسازید یا داستان های خانواده را تعریف کنید. فرزند شما کلمات را یاد می گیرد و مهارت های زبانی خود را از آهنگ ها، داستان ها و مکالماتی که با هم دارید، توسعه می دهد.

خواندن برای فرزندتان به زبان های دیگر

می ‌توانید به هر زبانی که راحت ‌تر صحبت می ‌کنید با فرزندتان آواز بخوانید و داستان بگویید.

استفاده از زبانی که با آن راحت هستید به شما کمک می کند راحت تر ارتباط برقرار کنید. همچنین کمک می کند تا خواندن، آواز خواندن و داستان سرایی برای شما و فرزندتان سرگرم کننده تر شود. فرزند شما همچنان یاد خواهد گرفت که کلمات از حروف، هجاها و صداهای مختلف تشکیل شده اند و کلمات معمولاً به تصاویر صفحه پیوند دارند.

اگر انگلیسی زبان اول فرزندتان نیست نگران نباشید. دوزبانه بودن در واقع به کودک شما کمک می کند تا هنگام شروع گروه بازی، مهد کودک یا مدرسه، زبان انگلیسی را بیاموزد.

کتاب ‌های دو زبانه منبع خوبی هستند و بسیاری از کتاب ‌های کودکان به دو زبان منتشر می ‌شوند. اگر در خانه به زبانی غیر از انگلیسی صحبت می کنید، خواندن کتاب های دوزبانه با فرزندتان نیز ممکن است به شما کمک کند تا با زبان انگلیسی بیشتر آشنا شوید.

گزینه دیگر این است که یک کتاب را با صدای بلند به زبان انگلیسی بخوانید یا به یک کتاب صوتی به زبان انگلیسی گوش دهید و سپس در مورد داستان به هر زبانی که احساس راحتی می کند با کودک خود صحبت کنید.

اگر دوست دارید، می توانید به جای خواندن کلمات، در مورد تصاویر کتاب صحبت کنید. آیا شما و فرزندتان می توانید با هم داستان بسازید؟ هر کاری که می توانید و تا جایی که راحت هستید انجام دهید.

قصه گویی برای کودکان

چه زمانی با فرزندتان آواز بخوانید و داستان بگویید؟

زمان خواب، زمان حمام، زمان استراحت، در قطار، در اتوبوس، در ماشین، در پارک، در کالسکه، در گهواره، زمانی که در اتاق انتظار پزشک عمومی هستید … هر زمانی زمان خوبی است. برای یک داستان! می‌ توانید کتاب ‌ها را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید. آن‌ها را با خود ببرید تا همه جا به اشتراک بگذارید و لذت ببرید.

دانستن زمان توقف می تواند به همان اندازه مهم باشد که در وهله اول زمان برای به اشتراک گذاشتن یک داستان پیدا کنید. به واکنش فرزندتان به داستان توجه کنید و اگر فرزندتان این بار از آن لذت نمی برد، متوقف شوید. همیشه می توانید یک کتاب، آهنگ یا داستان را در زمان دیگری امتحان کنید.

اگر کتاب ندارید یا نمی توانید داستانی را در همان لحظه بسازید، نگران نباشید. راه های زیادی وجود دارد که شما و فرزندتان می توانید حروف، کلمات و تصاویر را به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال، می توانید نگاه کنید:

بسته بندی در خانه یا سوپرمارکت، به ویژه بسته بندی مواد غذایی

لباس، روی تی شرت چه می گوید؟ این چه رنگی است؟

نامه ها و یادداشت ها چه می گویند؟ چه کسی آن ها را فرستاد؟

تابلوها یا پوسترها در مغازه ها یا در اتوبوس ها و قطارها، به تابلو هایی اشاره کنید که حروفی مشابه نام فرزند شما دارند.
فهرست غذاها، برای کودکان بزرگتر دیدن منوها و یافتن آنچه می خواهند بخورند می تواند سرگرم کننده باشد.

نکاتی برای خواندن کتاب با نوزاد و کودک

یک برنامه مداوم داشته باشید و سعی کنید هر روز حداقل یک کتاب بخوانید. یک صندلی مطالعه که در آن هر دو راحت هستید، می تواند بخشی از روال مطالعه شما شود.

تلویزیون یا رادیو را خاموش کنید، گوشی خود را در حالت بی صدا قرار دهید و مکانی آرام برای خواندن پیدا کنید تا فرزندتان صدای شما را بشنود.

هنگام مطالعه کودک خود را نزدیک یا روی زانو نگه دارید تا کودک بتواند صورت شما و کتاب را ببیند.

صوت ها و صداهای خنده دار را امتحان کنید. بازی کنید و لذت ببرید!

با تشویق به صحبت در مورد تصاویر و با تکرار کلمات و عبارات آشنا، فرزندتان را درگیر کنید.

اجازه دهید کودک نوپایتان وقتی به اندازه کافی بزرگ شد کتاب ‌ها را انتخاب کند و آماده باشید که کتاب‌ های مورد علاقه کودک تان را بارها و بارها بخوانید!

اگر بچه‌ های بزرگ ‌تری دارید، می ‌توانند با بچه ‌های کوچک ‌ترتان کتاب بخوانند یا می ‌توانید همه با هم بخوانید. نوبت گرفتن، سوال پرسیدن و گوش دادن به پاسخ ها همگی مهارت های مهمی هستند که به کودکان در شروع یادگیری نحوه خواندن کمک می کند.

فقط چند دقیقه خواندن خوب است. همیشه لازم نیست کتاب را تمام کنید. همانطور که کودکان رشد می کنند، معمولا می توانند مدت بیشتری گوش کنند.

قصه گویی برای کودکان

چه نوع کتاب هایی را با کودک خود بخوانید

به عنوان یک قاعده کلی، کودکان خردسال اغلب از کتاب ها، آهنگ ها و داستان هایی که دارای قافیه، ریتم و تکرار هستند لذت می برند. در واقع یکی از راه هایی که کودکان یاد می گیرند تکرار و قافیه است.

کتاب‌ هایی را انتخاب کنید که متن مناسبی برای فرزندتان داشته باشد و با علایق در حال تغییر فرزندتان مطابقت داشته باشد.

همچنین می ‌توانید کتاب ‌ها و مطالب چاپی را که می‌ خوانید تغییر دهید. کتاب های تصویری، کتاب های الکترونیکی، مجلات، کتابچه های راهنما، راهنماهای تلویزیونی و نامه ها همگی می توانند برای کودک شما جالب و جذاب باشند.

اگر به کتاب ‌های الکترونیکی علاقه دارید، به دنبال کتاب ‌هایی باشید که بازی‌ ها یا انیمیشن ‌های حواس‌ پرتی را ندارند و مهم است که از کتاب‌ های الکترونیکی با فرزندتان لذت ببرید، نه اینکه فرزندتان را با یک دستگاه تنها بگذارید.

اگر می‌خواهید کتاب‌ ها یا مجلات جدید را بدون هزینه زیاد امتحان کنید، می ‌توانید با دوستان تان یا با والدین دیگر در گروه والدین مبادله کتاب انجام دهید.

کتابخانه ها کتاب های زیادی برای ارائه دارند. آشنایی با کتابخانه محلی شما می تواند بخشی از یادگیری و دوست داشتن کتاب باشد.

می ‌توانید کتاب ‌های عالی برای کودکان را به صورت رایگان از کتابخانه محلی خود امانت بگیرید. این بدان معناست که می ‌توانید کتاب ‌های زیادی در خانه خود داشته باشید تا کودکتان آن را کاوش کند و این برای شما هزینه ای ندارد.

بردن فرزندتان به کتابخانه و اجازه دادن به او برای انتخاب کتاب هایش می تواند یک ماجراجویی سرگرم کننده باشد. می توانید در مورد رفتن تان به کتابخانه با فرزندتان صحبت کنید و برنامه ریزی کنید و با هم هیجان زده شوید. برای مثال می توانید از فرزندتان بپرسید:

چند کتاب را انتخاب خواهید کرد؟

چند کتاب از نویسنده مورد علاقه خود می توانید پیدا کنید؟

آیا کتاب هایی را که حیوانات در آن ها وجود دارد به امانت می گیرید؟

آیا کتاب مورد علاقه ای دارید که می خواهید دوباره قرض بگیرید؟

چند روز می گذرد تا دوباره به کتابخانه برویم؟

کتابخانه‌ها همچنین زمان‌ ها و فعالیت ‌های داستانی را برای کودکان خردسال ارائه می‌ کنند. همراهی با این جلسات راهی برای کمک به کودک شما برای آشنایی با کتابخانه، سرگرمی و لذت بردن از کتاب و داستان است. برخی از کتابخانه ها این جلسات را به صورت آنلاین ارائه می کنند.

کتابخانه ها اغلب دارای کتاب های صوتی، کتاب های دو زبانه، کتاب های الکترونیکی و مجلات هستند. می توانید در ماشین یا به صورت خانوادگی در خانه با هم به کتاب های صوتی گوش دهید.

0 0 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات