چه زمانی کودک نوپا می تواند شروع به بالا رفتن از پله ها کند

0 850

آموزش بالا و پایین رفتن کودک از پله شاید دردسر ساز به نظر برسد، اما در واقع یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ امنیت او به حساب می آید.

با شروع دوران کودکی، کودک بر زندگی روی زمین مسلط می شود و به کاوش دنیای اطراف خود می پردازد. او می خزد، می چرخد، راه می رود و از پله ها بالا و پایین می رود.

علاقه کودک نوپا به بالا رفتن از وسایل خانه ممکن است والدین را به شدت عصبی کند. نه تنها نیاز به از بین بردن شوق کوهنوردی در کودکان نیست، بلکه باید کمک کرد تا این نیاز غریزی آن ها ارضا شود. کوهنوردی برای کودک در واقع تجربه زندگی از نقاط دید جدید و هیجان انگیز است. این کار باعث بهبود هماهنگی، افزایش اعتماد به نفس و تقویت استقلال کودک می شود.

ایمن سازی خانه برای کودکان با چسباندن مبلمان به دیوار و نصب نرده های محافظ کودک ضروری است. شما باید زمانی را به آموزش حرکت ایمن کودک از پله‌ها اختصاص دهید. آموزش اصولی به کودک باعث می شود هیچ گاه نگران سقوط او از روی پله ها نباشید. آن قدر با کودک تمرین کنید تا او کاملا یاد بگیرد و اگر روزی کنار او نبودید مطمئن شوید که به راحتی و بدون خطر می تواند از پله بالا برود.

کودکان چه زمانی می توانند از پله ها بالا بروند؟

سن دقیق تمایل کودکان به بالا رفتن از پله مانند سایر نقاط عطف رشد، متفاوت است.

در 12 ماهگی: کودک با خزیدن یا چهار دست و پا رفتن، شروع به کاوش بیشتری در محیط اطراف خود می کند (مانند پله‌هایی که با آن روبرو می‌شود). کودک نوپا در 1 سالگی، ممکن است با کمک زانو و دست هایش شروع به بالا رفتن از پله ها کند. پس از تسلط به بالا رفتن که معمولا چند هفته طول می کشد، کودک با لیز خوردن یا سر خوردن از پله ها پایین می آید.

در 18 ماهگی: کودک شروع به راه رفتن می کند و هماهنگی لازم را پیدا می کند، او در این سن می تواند برای بالا رفتن از پله ها آماده باشد و با کمک نرده (و احتمالا گرفتن دست مادر) با هر دوپایش روی پله ها قدم بگذارد.

در 2 سالگی: در این مرحله، کودک به تنهایی از پله ها بالا و پایین می رود. کودک 2 ساله می تواند با کمک نرده از سطوح شیب دار بالا برود.

در 3 سالگی: در حدود 3 سالگی، کودک نوپا درست مانند بزرگسالان از پله‌ها بالا می‌رود. او می تواند به راحتی هر دو پایش را به صورت متناوب روی پله ها به سمت بالا حرکت دهد. البته الگوی گام کودک 3 ساله برای پایین آمدن از پله، غیر متناوب است.

در 4 سالگی: در این مرحله، کودک پیش دبستانی بر پله‌ها تسلط پیدا می کند و می‌تواند پاهایش را هنگام بالا و پایین رفتن از هر پله تغییر دهد، حتی ممکن است به کمک نرده نیاز نداشته باشد.

روش های ایمن سازی پله ها برای کودک

اگرچه پله‌ها می‌توانند منبع نگران کننده ای برای والدین باشند، ولی روش های زیادی برای حفظ ایمنی کودک نوپا وجود دارد (از نصب گیت‌های محافظ کودک گرفته تا آموزش به کودک). در ادامه چند راهکار ایمن سازی پله ها برای کودکان ارائه شده است.

– ایمن سازی خانه برای کودک

با قرار دادن گیت‌های محافظ کودک در بالا و پایین پله‌ها، مسیر کودک را مسدود کنید.

چه نوع نرده ای برای محافظت و ایمنی کودک مناسب است؟ به دنبال تجهیزاتی باشید که استانداردها را رعایت می کنند. نرده ها باید حداقل 56 سانتی متر ارتفاع داشته باشند، فاصله بین هر میله عمودی بیش از 5 سانتی متر نباشد و هیچ فضایی برای قرار گرفتن پای کودک و بالا رفتن او از پله وجود نداشته باشد. همچنین فاصله بین نرده و کف زمین نباید بیش از 5 سانتی متر باشد.

به دنبال محصولی باشید که گواهینامه داشته باشد و دارای برچسب انجمن تولیدکنندگان محصولات مخصوص نوجوانان (JPMA) باشد (به این معنی که گیت باید استانداردهای ایمنی داوطلبانه خاصی داشته باشد).

– مسیر پله ها را از بهم ریختگی و شلوغی دور نگه دارید

پله های خانه را از خطرات احتمالی زمین خوردن (اسباب بازی یا کفش) دور نگه دارید. موکت کردن پله ها می تواند به تقویت پا و کاهش ضربه و کبودی کمک کند. مطمئن شوید که موکت لیز نباشد تا کودک زمین نخورد.

– آموزش بالا رفتن را به تدریج شروع کنید

آموزش بالا رفتن از پله ها را با تمرین در سه پله پایین شروع کنید، این نقطه مکانی امن برای یادگیری پله نوردی است. برای ایمن نگه داشتن کودک، به او نشان دهید که چگونه هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها، نرده را بگیرد.

بالا رفتن از پله برای کودک آسان تر است و پایین آمدن از آن به تعادل بیشتری نیاز دارد (به ویژه برای کودکان نوپا که به سختی تعادل شان را حفظ می کنند). اجازه دهید کودک برای مدتی روی شکم خود (اول پاها) پایین بیاید.

– روی پله ها تمرین کنید

اکنون که فضای امنی ایجاد کرده اید، به کودک فرصت بیشتری بدهید تا بالا رفتن از پله ها را تمرین کند. مراقب او باشید و هنگامی که کودک تعادلش را از دست داد یا ترسید، دستش را بگیرید.

– از پله ها بالا بروید

پس از این که کودک بر سه پله پایینی تسلط یافت، نرده را باز کنید و به او اجازه دهید با دست پله ها را بالا برود. 1 یا 2 پله پشت سر او بایستید تا در صورت غلتیدن از او محافظت کنید. هنگامی که کودک به انتهای پله رسید، بگذارید خودش پایین بیاید. چند پله جلوتر از کودک باشید تا در صورت نیاز به او کمک کنید.

– گیت های محافظ کودک را در جای خود نگه دارید

تا مدتی پس از این که کودک یاد گرفت به طور مستقل از پله ها بالا و پایین برود، نرده های محافظ را در جای خود نگه دارید، زیرا ممکن است او در خواب راه برود یا با هیجان و شتاب از پله ها پایین بیاید.

به کودک زمان بدهید تا کاملا یاد بگیرد خودش بدون خطر از پله ها بالا و پایین کند. به خاطر داشته باشید که او یک شبه به این مهارت مسلط نخواهد شد. کودکان با تمرین زیاد و صبر می توانند به راحتی از پله ها بالا و پایین بروند.

0 0 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات