چند بازی جذاب برای نوزادان 0 تا 6 ماهه

0 26

نوزادان در ۶ ماهه اول زندگی خود به سرعت درحال رشد هستند و بازی کردن با آن ها به معنای درگیر کردن و تقویت حواس آن ها است.

بازی کردن با نوزاد موجب برقراری تماس چشمی و بدنی با او می شود و فایده آن عمیق تر شدن رابطه عاطفی نوزاد با والدین و افزایش حس امنیت برای نوزاد است.

جغجغه بازی

بسیاری از بازی هایی که برای ما بی معناست برای نوزاد بسیار مهیج و جذاب است. مثلا یک نوزاد چند ماهه از صدای جغجغه به هیجان می آید و حتی با آن آرام می شود. رنگ های موجود در جغجغه هم برای او دیدنی و زیباست.

حتی می توان در قوطی شیر خشک وسیله های مختلف ریخت تا با تکان دادن آن نوزاد لذت ببرد و با انواع صداهای زیر، بم و…. آشنا شود.

جغجعه را جلوی صورت نوزاد تکان دهید، به چپ و راست و دور و نزدیک ببرید تا نوزاد آن را با چشم دنبال کند.

با تکان دادن هر وسیله ای جلوی صورت نوزاد ردیابی بصری او تقویت می شود. می توانید اشیا مختلف و جذاب را برای او تکان دهید تا با چشمانش دنبال کند.

فواید بازی

تقویت حس شنوایی

تقویت حس بینایی

حلقه بازی

از آن جایی که روی شکم گذاشتن نوزاد به تقویت عضلات بالاتنه او کمک می کند، والدین دوست دارند خیلی سریع و حتی قبل از اینکه خود نوزاد غلت زدن را یاد بگیرد، او را رو به شکم بگذارند. بعضی از بچه ها از این حالت کلافه می شوند و ابراز ناراحتی می کنند.

شما می توانید برای جذاب شدن این کار برای نوزاد، وقتی او رو به شکم می شود، اجسام مختلف با رنگ ها و جنس های متفاوت را به یک حلقه وصل کنید و نوزاد را داخل آن قرار دهید. نوزاد با آن ها بازی می کند و سرگرم می شود، همچنین حس لامسه او درگیر شده و با مفهوم زبری، نرمی و… آشنا می شود.

با تکان دادن عروسک های متصل به آن، عضلات دست او تقویت می شود و از صدای آن ها لذت می برد.

می توان از آینه نشکن هم استفاده کرد. این کار به شناخت اجزای بدن کمک می کند و نوزاد با دیدن خودش ذوق می کند.

بازی برای نوزاد 6 ماهه

فواید بازی

تقویت مهارت های حرکتی

تقویت حس لامسه

تقویت حس شنوایی

تقویت حس بینایی

دست ورزی

بازی برای نوزاد 6 ماهه

پازدن نوزاد

نوزادان علاقه زیادی به رکاب زدن دارند. می توان این کار مورد علاقه شان را به یک بازی مهیج تبدیل کرد.

برای این کار باید پایین پای او یک سینی، کاغذ یا پلاستیک قرار دهید تا با خوردن پاهایش صدا تولید شود.

فواید بازی:

تقویت حس لامسه

تقویت حس شنوایی

یادگیری رابطه علت و معلول

تقویت مهارت های حرکتی

تقویت عضلات پا

پرواز کردن

نوزادان از ۳، ۴ ماهگی علاقه زیادی به دیدن اطراف خود و کشف کردن محیط دارند. می توانید یک جای ایمن با بالشت برای او درست کرده و او را به حالت لمیده یا نشسته قرار دهید.

همانطور که نوزاد هم از دیدن محیط پیرامون خود لدت می برد شما می توانید برای او شعر بخوانید، شکلک در بیاورید، جغجغه بازی کنید و از دیدن خنده های نوزاد خود لذت ببرید.

فواید بازی:

تقویت عضلات

تقویت حس بینایی

تقویت حس شنوایی

شناخت محیط پیرامون

بازی برای نوزاد 6 ماهه

هواپیما بازی

برای این بازی می توانید نوزاد را به حالت دمر بغل کنید و او را در آسمان به پرواز در بیاورید. برای او صدا های مختلف دربیاورید و داستان تعریف کنید تا هر دو از این بازی لذت ببرید.

فواید بازی:

تقویت حس بینایی

شناخت محیط پیرامون

تقویت حس شنوایی

تقویت عضلات

تشک بازی

بازی برای نوزاد 6 ماهه

می توانید برای این بازی راحت ترین گزینه که خرید اسباب بازی است را انتخاب کنید یا اینکه خودتان دست به کار شده و بدون هزینه یک تشک بازی جذاب برای نوزاد درست کنید.

برای این کار می توانید به تخت نوزاد یک طناب یا نخ ببندید و وسیله های مختلف را از آن آویزان کنید.

اگر نوزاد بر روی زمین دراز می کشد، می توانید با چند عدد لوله یا میله پلاستیکی یا ابری برای او این اسباب بازی را درست کنید.

این بازی برای نوزاد بسیار متنوع و جذاب است.

جغجغه و عروسک های آویز، نوزاد را سرگرم کرده و از رنگ و صدای آن ها لذت می برد. می توان از یک آینه نشکن هم استفاده کرد تا نوزاد با دیدن خودش سرگرم شود و با مفهوم انعکاس آشنا شود.

همچنین یکی از فعالیت هایی که نوزاد در این دوران کشف می کند گرفتن با دست است. در این بازی او می تواند اشیا را با دست بگیرد و لذت ببرد.

فواید بازی:

تقویت حس بینایی

تقویت حس شنوایی

تقویت مهارت های حرکتی

تقویت حس لامسه

شناخت اعضای بدن

شناخت مفهوم انعکاس

0 0 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات