آزمایش آمنیوسنتز در بارداری

0

آزمایش آمنیوسنتز در بارداری

جنین در مایعی مانند آب درون رحم شناور است؛ این مایع آمنیوتیک نام دارد و شامل سلولهای زنده جنین و مواد دیگری مانند آلفا-فتوپروتئین (AFP) است.

آمنیوسنتز آزمایشی در دوران بارداری است که در آن از مایع آمنیوتیک نمونه برداری می شود. در این آزمایش با کمک سونوگرافی، یک سوزن بسیار ظریف از روی شکم مادر از داخل رحم حدود 30 میلی متر مایع بیرون کشیده می شود. از این نمونه اطلاعات مهمی برای پزشک حاصل می شود.

آزمایش آمنیوسنتز چه زمانی انجام می شود؟

این آزمایش معمولا بین هفته 15 تا 18 بارداری انجام می شود. گاهی اوقات نیز در شرایط خاصی در سه ماهه سوم بارداری انجام می شود.

آزمایش آمنیوسنتز در بارداری

آزمایش آمنیوسنتز در بارداریدلایل انجام آزمایش آمنیوسنتز

می توان گفت یکی از مهم ترین دلایل برای انجام دادن این آزمایش، تشخیص سندرم داون است. موارد دیگری مانند نارسایی های لوله ی عصبی، آنانسفالی، شکاف کام و نارسایی های قلبی نیز بررسی می شود.

لازم است بدانید این آزمایش بر همه ی مادران انجام نمی شود؛ برخی از دسته هایی که نیاز به تست آمنیوسنتز دارند؛ شامل:

وجود مشکل در سونوگرافی و آزمایش های حاملگی

سابقه ی ابتلا به نارسایی های مادرزادی در بارداری قبلی یا خانواده

طبیعی نبودن آزمایش ژنتیک مربوط به بارداری فعلی

بعد از آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام این تست باید به خانه بروید و استراحت کنید. در صورتی که به تب، خونریزی، ترشحات واژن یا دردهای شکمی که شدیدتر از گرفتگی عضلانی است، دچار شدید باید به مراکز درمانی مراجعه کنید.

شاید پزشک به شما قرص مسکن بدهد تا از درد و ناراحتی بکاهد. از ورزش و کارهای سنگین و رابطه جنسی نیز خودداری کنید.

شما بین 2 تا 3 هفته باید برای دریافت نتیجه آزمایش صبر کنید. اگر شما به آزمایشگاه معتبری مراجعه کرده باشید می توانید امیدوار باشید که نتیجه ی آن به احتمال 99 درصد صحیح است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.