10 ماده مغذی مورد نیاز کودکان

0

مواد مغذی برای کودکان

کلسیم:

برای استخوان ها و دندان های قوی لازم است، باعث تقویت عملکرد عصب و عضلات می شود، به لخته شدن خون کمک می کند و به بدن یاری می رساند تا غذا را به انرژی تبدیل کند.

اسیدهای چرب ضروری (EFAs):

به ساخت سلولها، تنظیم سیستم عصبی، تقویت سیستم قلبی عروقی، ایمنی و جذب مواد مغذی بدن کمک می کند. برای عملکرد سالم و بینایی مغز لازم است.

مواد مغذی برای کودکان

مواد مغذی برای کودکانآهن:

برای ساخت هموگلوبین، رنگدانه قرمز اکسیژن در خون و میوگلوبین – رنگدانه ای که اکسیژن را در ماهیچه ها ذخیره می کند- بسیار مهم است. کمبود آهن می تواند باعث کم خونی شود که می تواند منجر به خستگی، ضعف و تحریک پذیری شود.

منیزیم:

استخوان ها را قوی و ضربان قلب را ثابت نگه می دارد، از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند و به عملکرد عضلات و عصب کمک می کند.

پتاسیم:

این ماده برای کنترل تعادل آب بدن با سدیم کار می کند که به حفظ فشار خون کمک می کند. همچنین برای عملکرد عضلات و ضربان قلب مفید است و در سال های بعدی ممکن است خطر سنگ کلیه و پوکی استخوان را کاهش دهد.

ویتامین A:

نقش مهمی در بینایی و رشد استخوان ایفا می کند. به محافظت از بدن در برابر عفونت ها کمک می کند. سلامتی و رشد سلول ها و بافت های بدن از جمله مو ، ناخن و پوست را نیز تقویت می کند.

ویتامین C:

به شکل گیری و ترمیم گلبول های قرمز، استخوان ها و بافت ها کمک می کند. برای سلامت لثه های کودک مفید است و رگ های خونی را تقویت می کند، کبودی را به حداقل می رساند. برای بهبودی، تقویت سیستم ایمنی بدن و مقاومت در برابر عفونت ها مناسب است. همچنین به بدن کمک می کند تا آهن را از غذاهای غنی جذب کند.

مواد مغذی برای کودکان

مواد مغذی برای کودکانویتامین D:

بدن را در جذب مواد معدنی مانند کلسیم و ایجاد دندان ها و استخوان های قوی کمک می کند. برای دستیابی به پتانسیل رشد و توده استخوانی ضروری است. همچنین به عنوان هورمونی عمل می کند که در سلامت سیستم ایمنی بدن ، تولید انسولین و تنظیم رشد سلول نقش دارد.

ویتامین E:

تولید رادیکالهای آزاد را که می تواند به سلول ها آسیب برساند، محدود می کند. برای ایمنی، ترمیم DNA و سایر فرایندهای متابولیک مهم است.

روی:

مورد نیاز برای بیش از 70 آنزیم است که به هضم و سوخت و ساز بدن کمک می کنند و برای رشد ضروری هستند.

نکاتی مهم درباره ی مصرف ویتامین های دوران بارداری

ماهی دادن به نوزاد

ارسال یک پاسخ

پیوستن به خبرنامه مجله اینترنتی فرزند پاک
پیوستن به خبرنامه مجله اینترنتی فرزند پاک
با عضویت در خبرنامه، زودتر از دیگران از به روز رسانی سایت و اطلاعیه های جدید با خبر می شوید
شما هر زمانی که خواستید، می توانید عضویت خود را لغو کنید